TURISTICKÉ ZNÁMKY: Známka č.698 - Archeoskanzen Modrá

11. května 2009

Archeoskanzen v Modré je unikátní nejen tím, že nám přináší pohled na to jak naši předkové kdysi dávno žili, ale také svým přístupem k návštěvníkům. Ano, začnu přístupem lidiček, kteří se starají o Archeopark.

S ženou jsem se dohodl, že vyrazíme někam na pár dnů a procestujeme okolí destinace, kterou si vybereme. Vybrali jsme si okolí Velehradu, kde jsme mimojiné bydleli. Když jsme konečně dorazili do Velehradu, bylo něco kolem šesté večer, čekali jsme, že bude otevřená tak maximálně hospoda. Chyba lávky. Při prohlídce okolí velehradu jsme dojeli k archeoparku. Řekli jsme si, že se zajdeme zeptat, v kolik budou mít na druhý den otevřeno. K našemu údivu nám pan pokladní s jeho kolegyní řekli, že otevřeno ještě mají a pokud budou lidi, že není problém si koupit lístek a jít na prohlídku. A toto bych chtěl opravdu vyzdvihnout, protože dostat se do některých zámků a jiných pamětihodností je v drtivé většině striktně omezeno na otvírací dobu. Pokud lidé jsou před branami, měla by se chovat pružněji správa daného objektu jako v tomto případě v Archeoparku. Možná by bylo více penízků na obnovy památek v naší zemi.


Zakoupili jsme si lístky a vyrazili jsme do objektu. K dispozici dostanete průvodce s vysvětlivkami, co se kde nachází. Všude si můžete vlézt, prošmejdit, podívat se, obejít sruby ze dřeva kolem dokola, nikdo vás nehoní, máte dost času si vše řádně prozkoumat a prohlédnout. Prošli jsme kolem velkého pódia ze dřeva a začali naší prohlídku skanzenem. V objektu najdete řadu pěkných soch znázorňující dobové postavy např. u studny najdete ženu s keramickou miskou, před vchodem najdete rybáře s oštěpem?! apod. Ještě nesmím zapomenout na vyřezávané zvířátka ze dřeva pro děti před skanzenem, kde si můžou děti vyblbnout co hrdlo ráčí nebo se u těchto soch můžete s rodinou vyfotit.


Dřevěné sruby a vůbec všechny objekty se díky velmi pozdně odpolednímu času krásně vykreslovaly v zapadajícím slunci, které se polehounku ubíralo k odpočinku. Fotilo se velice příjemně a některé fotografie se opravdu povedly díky pěknému světlu.


V největší budově skanzenu najdete v přízemí sousoší, krále s ochrankou, duchovních a poddaných, kteří nesou zabitého kance (zřejmě asi bude následovat hodování... :o) ). Bohužel jsem to popsal dosti neodoborně, protože jsem si nepoznačil, co zde tyto sochy v návaznosti na svou dobu vyobrazovaly. Pokud víte o co přesně kráčí, připište to pod článek do diskuze... ;o)


V podkroví si pro změnu příjdou na své fanoušci barev... ano v podkroví je galerie výtvarného umění. Jestli se obrazy dají koupit to nevím, ale autora jednotlivých výtvarných děl se dozvíte u každého obrazu. Zřejmě pokud by jste projevili zájem o nějaký obraz, určo by se dalo nějak domluvit... za peníze v Praze dům, jak říká jedno lidové přísloví.


Co je taky velmi zajímavé jsou zvířata, které se pohybují volně kolem (až na oslíka, který byl oddělený od prohlídky...jestli on to nebyl kouzelný oslík "OTŘES SE"... :o)  ). Při prohlídce můžete narazit na kozy či čínská prasátka. Pro dokreslení života v tehdejší době je to perfektní a tuto atrakci určitě uvítají zejména děti.


Jak již zaznělo na začátku, tempo celé prohlídky si určujete sami (pokud zrovna neprobíhá nějaká akce v Archeoskanzenu), takže je pouze na vás jak celou prohlídku zvládnete. Prohlídka utekla velmi příjemně a celou jí můžete zakončit v nedalekém stylovém hotýlku "Hotel U skanzenu", kde se můžete ubytovat nebo si dát něco na zub. Pokud pojedete kolem, určitě se zde zastavte a podívejte se jak se nelehce žilo našim předkům kdesi hluboko v naší dávné historii.


CO ŘÍKAJÍ OFICIÁLNÍ STRÁNKY ARCHEOSKANZENU:

Archeoskanzen Modrá - Velkomoravské sídliště středního Pomoraví se nachází nedaleko Uherského Hradiště na silnici Staré Město Velehrad. Je významným subjektem názorně osvětlující jednu z nejvýznamnějších etap našich národních dějin. Skanzen žije každodenním životem, naučnými představeními, programy, pokusnými tavbami kovů, výrobou keramiky, zemědělskou výrobou i neustále prováděným archeologickým výzkumem. Přijeďte a poznejte naši dávnou minulost.


OTEVÍRACÍ DOBA ARCHEOSKANZENU:

Od 1. dubna do 31. října: po - ne 9.00 - 17.00 hod.
Od 1. listopadu do 30 dubna: Otevřeno dle zájmu veřejnosti, nutno domluvit předem na tel.: +420777807368 paní Hrabalová.

Ceny vstupného v roce 2009

   * Základní ............................................50 Kč
   * Ostatní návštěvníci skanzenu.


WEB ARCHEOSKANZENU:

www.archeoskanzen.cz


DOSTUPNOST TURISTICKÝCH ZNÁMEK:

Bez problémů jsme jí koupili v pokladně Archeoskanzenu


KDE JINDE SE DAJÍ KOUPIT TURISTICKÉ ZNÁMKY:

- Archeoskanzen, Modrá (web)
- Prodejna + infocentrum, pokladna ve skanzenu


ODKAZ NA DETAIL TURISTICKÉ ZNÁMKY ARCHEOSKANZENU:

http://www.turisticke-znamky.cz/znamka.php?id=698


O ARCHEOSKANZENU NA WIKIPEDII:

Archeoskanzen Modrá se nachází na okraji vesnice Modrá v okrese Uherské Hradiště. Jedná se archeologický skanzen představující život obyvatel Velké Moravy. K jeho otevření došlo v roce 2004.

Je tvořen sídlištěm s palisádovým opevněním, bránou a strážními věžemi. Uvnitř se nachází repliky soudobých staveb včetně polozemnicových chat, řemeslnického okrsku a domu představujícího sídlo místního velmože. Na návrší nedaleko areálu se nachází základy raně středověkého kostela, poblíž kterého byla postavena jeho novodobá replika. Všechny stavby byly vybudovány na základě archeologických nálezů z oblasti středního Pomoraví.

Vedle samotných staveb se zde nachází také sakrální areál se slovanskými modlami, políčka a ohrady pro chov tehdejších zvířat.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Skanzen_Modr%C3%A1


WEB OBCE MODRÁ:


Morava
Kraj pojmenovaný podle řeky, která tu od pradávna dávala život.
Moravské Slovácko.
Paměť ve stopách krajiny, lidských obydlích,
zvycích a kultuře, v práci i ve víně.
V těsném sousedství proslulého Velehradu,
v údolí na úpatí Chřibů,
s tváří obrácenou k jižnímu slunci,
leží vesnička Modrá.

více na webu obce...

www.venkov.cz/obec/uvod.html


HOTEL U SKANZENU


Staveko, s.r.o. - Hotel U Skanzenu


Nabídka ubytování ve dvoulůžkových pokojích a apartmánech, všechny pokoje vybaveny vlastním sociálním zařízením, TV, internetem a mininbarem.

www.hoteluskanzenu.cz

Kontaktní údaje:
Adresa: Modrá 227, 687 06
Telefon: +420 572 508 034
E-mail: hoteluskanzenu@staveko.cz


DATUM NAŠÍ NÁVŠTĚVY:

1.května 2009


ODKAZ NA GALERII FOTEK K TÉTO TURISTICKÉ ZNÁMCE:


https://www.dooffy.com/fotogalerie/18_turisticka-znamka-0698-archeoskanzen-modra_1.html
    
Přehled dalších článků | Autor: Dooffy | Počet přečtení: 14963x


Milníky

V roce 2023 jsem dosáhl na celkovou návštěvnost mého webu přes 3.600.000 návštěvníků. Moooooc vám všem děkuji a vzhůru do čtvrtého milionu... :)
 

Pokud někde na webu najdete nějakou chybičku, nesrovnalost nebo budete mít připomínku, podnět nebo nápad, napište mi.


Díky Dooffy

Přepnout na mobilní verzi

Další informace