RADY A TIPY: On-line doplnění diakritiky do českých textů aneb háčky a čárky snadno a rychle

28. září 2010

Určitě se vám někdy stalo, že vám přišel do mejlíku text, který neobsahoval české znaky a byl bez české diakritiky. A nejhorší scénář se začal naplňovat když jste jej potřebovali mít s českou diakritikou a před vámi se začal vynořovat problém co s tím?

Řešení je několik, z nichž nejhorší je přepsání celého dokumentu a naopak elegantní a rychlé řešení je k dispozici on-line a zadarmo. Tím druhým řešením je on-line pomůcka na doplnění diakritiky do českých textů: tzv. OHÁKOVÁNÍ - web, který automaticky doplňuje české znaky do textů bez české diakritiky.

Web pochází z dílny "Centra zpracování přirozeného jazyka" na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity. Pokud tedy máte problém s textem bez háčků a čárek, zkuste tento skvělý nástroj, který vám určitě ušetří spousty námahy a drahocenného času.


Odkaz na on-line aplikaci: http://nlp.fi.muni.cz/cz_accent/

 

Náhled na tuto "Ohákovávací" aplikaci:

 

Příklad přeloženého textu:


Na obrázku (viz. výše) vidíte vložený vtip bez české diakritiky, který jsem zde přiložil:

Chlapik jde do duchodu a za usetrene penize si chce koupit neco, po cem vzdycky touzil - sportovni auto. Udela to a hned vyrazi na dalnici, kdyz se za nim nahle objevi policejni auto. Chlapek si pomysli: "Mam ferari, ujedu mu jako nic!" 160, 180, 220 Pak si pomysli: "Prece se nezabiju" a zastavi. Policajt dojde k nemu a rika : "Uz jsem slysel UPLNE vsechny vymluvy, ale mam dneska dobrou naladu, takze kdyz mi reknete neco, co jeste nikdo nezkousel, necham vas jet." Chlapek povida :"Jsou to dva dny, co mi manzelka utekla s policajtem, myslel jsem, ze jste to vy a vezete mi ji zpatky." ...... "Dobre jedte!"


Po odeslání požadavku vám vypadne tento výsledek:

Chlapík jde do důchodu a za ušetřené peníze si chce koupit něco, po čem vždycky toužil - sportovní auto. Udělá to a hned vyrazí na dálnici, když se za ním náhle objeví policejní auto. Chlápek si pomyslí: "Mám ferari, ujedu mu jako nic!" 160, 180, 220 Pak si pomyslí: "Přece se nezabiju" a zastaví. Policajt dojde k němu a říká : "Už jsem slyšel UPLNE všechny výmluvy, ale mám dneska dobrou náladu, takže když mi řekněte něco, co ještě nikdo nezkoušel, nechám vás jet." Chlápek povídá :"Jsou to dva dny, co mi manželka utekla s policajtem, myslel jsem, že jste to vy a vezete mi ji zpátky." ...... "Dobře jeďte!"


Až na pár drobností opravdu skvělý výsledek nemyslíte? :o)
 

Rada na závěr:

Vložte "přeložený" text do wordu a zkontrolujte, zda-li nezůstaly v textu ještě nějaké další chyby...
 
 

EDIT: 2022: Našel jsem pro vás další nástroj na doplnění háčků a čárek v textu:

Doplnění diakritiky

https://www.nechybujte.cz/nastroje

 

 

Přehled dalších článků | Autor: Dooffy | Počet přečtení: 34684x


Milníky

V roce 2023 jsem dosáhl na celkovou návštěvnost mého webu přes 3.600.000 návštěvníků. Moooooc vám všem děkuji a vzhůru do čtvrtého milionu... :)
 

Pokud někde na webu najdete nějakou chybičku, nesrovnalost nebo budete mít připomínku, podnět nebo nápad, napište mi.


Díky Dooffy

Přepnout na mobilní verzi

Další informace