PHOTOSHOP: Jak si poradit s výběrem tam, kde je fotografie velmi tmavá (projasnění stínů u ořezu objektů)

18. března 2011

Dnešní photoshop tutoriál bude pojednávat o tom, jak si poradit s výběrem, či chcete-li odseparováním objektu od pozadí. Konkrétně se zaměříme na velmi špatné světelné podmínky, díky nimž se nedá na první pohled rozeznat, kde začínají a končí hranice objektu.

Zcela jistě se setkáte s následujícím případem kdy máte oddělit objekt (auto, postavu, různé detaily apod.) ve fotografii, která obsahuje velmi tmavé stíny. Tyto stíny vám pak budou komplikovat život při výběru v grafickém editoru (v našem případě Adobe Photoshop).

Naštěstí existuje celá řada řešení. Jedno z nich vám zde popíšu, které sám používám velmi často.

1. krok: Otevření fotografie, která obsahuje velmi tmavé stíny


V prvním kroku si otevřeme Adobe Photoshop a najdeme si fotografii, kterou budeme "ořezávat" (v našem případě jsem si stáhnul wallpaper auta Jaguar XK ve velkém rozlišení. Wallpaper jenž budeme upravovat najdete ke stažení dole pod článkem).

 Obr. 1: Na screenu můžete vidět, že auto má velmi tmavé stíny. Zejména partie u pneumatik jsou
velmi problematické a slévají se v jeden černý přechod.

 

2. krok: Duplikace originální vrstvy


Uděláme si kopii originální vrstvy. Klikneme na originální vrstvu pravým tlačítkem a zvolíme položku: Duplikovat vrstvu... viz. obr. 2. Pokud nemáte zanutou paletu VRSTVY stačí jí zobrazit v horním menu: OKNA / VRSTVY (klávesová zkratka F7)
 
 


Obr. 2: V paletce VRSTEV provedeme duplikaci originální vrstvy
 

3. krok: Zesvětlení a projasnění duplikované vrstvy


Ve třetím kroku provedeme projasnění stínů v novějších verzích Adobe Photoshopu nám na to bude stačit jedna položka v nabídce úprav PS (u starších verzí programu např. Photoshop 7 si budete muset vystačit s úpravou Jasu a Kontrastu popř. si pohrát s Křivkami atd.).  Otevřte si tedy z vrchního menu následující položku: OBRAZ / PŘIZPŮSOBENÍ / STÍNY A SVĚTLA...

 


Obr. 3: Na screenu vidíte, kde najdete zmiňovanou položku Stíny a Světla
Obr.4:  Vlevo vidíte vyvolané okno Stíny a světla s posuvníky, kde si můžete pohrát s projasněním stínů.
Navíc si všimněte, že došlo k projasnění stínů v problematických partiích
(kolem pneumatik, spodní okraj auta).
 


4. krok: Vložení prázdné bílé vrsty a nová duplikace originální vrstvy


Nyní by se již mohl provést samostatný výběr pomocí lasa, pera atd., ale my se ještě vydáme delší cestou. Proč? Protože na obrázku máme defacto jednoduché tvary, ale můžeme se setkat s mnohonásobně složitějšími objekty (u kterých budete potřebovat dělat více úprav různými nástroji) a ty už budou vyžadovat následující postup. Takže nyní máme dvě vrstvy. Originální a druhá, která je nad původní vrstvou s projasněnými stíny.

Vložte tedy novou prázdnou vrstvu viz. obr. 5., kterou vyplňte např. bílou barvou (pomocí plechovky (G)). Novou vrstvu vytvoříte také pomocí klávesové zkratky Shift+Ctrl+N nebo ve vrchní menu VRSTVA / NOVÁ / VRSTVA... Vrstvu přesuňte uchopením myškou mezi pozadí a projasněnou vrstvu.
 Obr. 5: Vložení nové vrstvy a přesun doprostřed

 

5. krok: Nová duplikace originální vrstvy (pozadí)


Ještě jednou proveďte duplikaci originální vrstvy a posuňte jí jako druhou od vrchu viz. obr. 6
 Obr. 6: Finální složení vrstev
 

6. krok: Nyní již začneme řezat :D


Konečně jsme dospěli k bodu, kdy se již můžeme věnovat ořezu objektu. V našem případě budem provádět výběr na vrstvě úplně nahoře (Pozadí kopie), vzhledem k tomu, že jí máme z předešlých kroků projasněnou. Samotné oříznutí můžeme provést pomocí lasa (L) nebo třeba pomocí pera (P). Nyní bychom měli provést výběr celého objektu viz. obr. 7.
 Obr. 7: Máme provedený výběr objektu

 
Nyní provedeme inverzní výběr, který je trochu divně pojmenován v češtině jako "doplněk výběru" viz. obr. 8
 Obr.8: Doplněk výběru neboli inverzní výběr

 
Jakmile máme provedený inverzní výběr, můžeme smazat pozadí. Nesmíte zapomenout odstranit pozadí z té pravé vrstvy tzn. Pozadí kopie 2. Ve finále dostanete perfektní ořez objektu (viz. obr. 9) dle skutečnosti a nemusíte se spoléhat na svou představivost při ořezávání díky projasnění stínů viz. výše.

 


Obr. 9: Finální ořezaný objekt dle skutečných tvarů s pomocí projasnění stínů
Obr. 10: Finální srovnání

 
Snad jsem vám pomohl s radou jak oříznout objekty, které mají velmi syté stíny. Mějte se fajn a hodně kreativních výtvorů přeje Dooffy ;o)

PS. Způsobů, jak dojít k podobnému výsledku, je hned několik. Také jde již po kroku tři začít se samostatným výběrem objektů. Nechám na vás co je pro vaší práci rychlejší a vhodnější... ;o)

 
Soubor ve formátu image/jpeg

Wallpaper Jaguar XK

Typ souboru: *.jpg | Velikost souboru: 777KB | Počet stažení: 1598x

Přehled dalších článků | Autor: Dooffy | Počet přečtení: 26174x


Milníky

V roce 2023 jsem dosáhl na celkovou návštěvnost mého webu přes 3.600.000 návštěvníků. Moooooc vám všem děkuji a vzhůru do čtvrtého milionu... :)
 

Pokud někde na webu najdete nějakou chybičku, nesrovnalost nebo budete mít připomínku, podnět nebo nápad, napište mi.


Díky Dooffy

Přepnout na mobilní verzi

Další informace