PHOTOSHOP: Jak odstranit červené oči pomocí Photoshopu z vaší rodinné fotografie

26. února 2015


Snad každý se setkal s tím, že potřeboval velmi rychle odstranit z rodinné fotky červené oči. Je nespočet programů, které to umí automaticky nebo velice jednoduše pomocí několika kroků.

My si dnes ukážeme, že i Photoshop vám odvede stejně kvalitní práci a zbaví vás nepříjemného efektu červených očí.

1. Krok: otevřete si fotografii ve Photoshopu, která obsahuje červené oči


Nahoře v menu použijte nabídku SOUBOR / OTEVŘÍT... (nebo pomocí Adobe Bridge či zkrátka vložení přes schránku operačního systému)

 

 

Obr. 1: Otevřete si fotografii...

 

2. Krok: zvolíme si Nástroj červené oči


V tomto kroku si myškou najeďte na boční nabídku nástrojů a klikněte levým tlačítkem myšky na Nástroj bodový retušovací štětec a držte levé tlačítko, než vám vyjede další nabídka nástrojů. Jako poslední nabídka dole je Nástroj červené oči a ten si zvolte viz. obr. 2

 


Obr. 2: Vyberte si z palety nástrojů Nástroj červené oči...

 

3. Krok: Výběr oblasti očí, kde se vyskytuje červená barva

Nyní, když máme zvolený nástroj ve Photoshopu Nástroj červené oči, přejdeme k samotnému odstranění nežádoucí červené barvy z oblasti očí. Máte dvě možnosti:

1) stačí kliknout do oblasti červeného oka (na červenou barvu v oku) levým tlačítkem myši. Dojde k automatické korekci červených očí...

2) vyberete si oblast červených očí tak, že kliknete nad oko do levé horní části a držíte levé tlačítko myšky. Začnete provádět výběr oblasti uhlopříčně tažením dolů, ve které se nachází červená barva. Jakmile máte pokrytou oblast, pusťte levé tlačítko myši. Dojde k odstranění červené barvy z očí viz. obr. 3


 

Obr. 3: Použijte Nástroj červené oči buď kliknutím do červeného místa v oku nebo vyberte oblast držením levého tlačítka myši.
Obojí bude mít výsledek odstranění nežádoucích červených očí...

 

4. krok: výsledné odstranění červených očí ve Photoshopu

Posledním krokem je opakování postupu i u dalších inkriminovaných míst na vaší fotografii. V našem případě jsem provedl úpravu 4 očí u obou žen na fotografii viz. obr. 4

 

 

Obr. 4: Odstranění červených očí z fotografie...

5. Výsledek v animaci GIF

Na výsledek se koukněte v animaci GIF, která ukazuje původní fotku před zásahem ve Photoshopu a výsledek, který jsme dosáhli pomocí Nástroje červených očí viz. obr. 5 Uvedený postup je jeden z možných. Lze aplikovat i jiné postupy ve Photoshopu s mnohem přesnějším výsledkem (mám tím na mysli ruční neautomatizovanou korekci červených očí), ale to zase třeba někdy jindy... ;o)

 


Jinak si můžete stáhnout testovací fotografii s krásnými ženami Anjou a Dacou přímo pod článkem a vyzkoušet si daný postup. Fotografie je stažená z Free fotobanky SXC.HU nyní FREEIMAGES.COM viz. odkaz:

http://www.freeimages.com/browse.phtml?f=view&id=323598


Enjoy Dooffy :o)

 

Soubor ve formátu image/jpeg

Testovací fotografie z návodu (ženy Anja a Daca)

Typ souboru: *.jpg | Velikost souboru: 403KB | Počet stažení: 1057x

Přehled dalších článků | Autor: Dooffy | Počet přečtení: 15641x


Milníky

V roce 2023 jsem dosáhl na celkovou návštěvnost mého webu přes 3.600.000 návštěvníků. Moooooc vám všem děkuji a vzhůru do čtvrtého milionu... :)
 

Pokud někde na webu najdete nějakou chybičku, nesrovnalost nebo budete mít připomínku, podnět nebo nápad, napište mi.


Díky Dooffy

Přepnout na mobilní verzi

Další informace