NÁVOD: Jak zmenšit zvukový soubor Wav na pár kilobyte pro prezentace Powerpoint

29. února 2012

Vzhledem k tomu, že jsem se setkal s mnoha dotazy, jak optimalizovat nebo chcete-li zmenšit zvukový soubor s příponou Wav, rozhodl jsem se najít pořádné řešení a udělat pro vás návod včetně náhledů.

Na počátku jsem si stanovil pár cílů. V první řadě, aby to bylo dostupné všem tzn. použít jen FREEWARE program a za druhé popsat návod včetně názorných screenů tak, aby to bylo přívětivé i pro začínající uživatele PC.

Ještě si dovolím úvodem pár vět z Wikipedie:

"WAV (nebo také WAVE) je zkratka a běžně používaná přípona pro Waveform audio file format. Tento zvukový formát vytvořily firmy IBM a Microsoft pro ukládání zvuku na PC."

Jedná se tedy o bezztrátový audio formát. Opakem Wav souboru jsou ztrátové (komprimované) audio formáty jako např. MP3, OGG, WMA apod. Proč tedy zmenšovat Wav soubor a degradovat hudební požitek? Odpověď je velmi prostá... protože mezi lidmi se těší velké popularitě tvorba zábavných prezentací dělaných v MS Powerpointu. A to bude i náš cíl v tomto návodu. Připravit Wav písničku tak, aby velikost Wavu nebyla v desítkách MB, ale pouze v řádech kB a dala se vložit jako hudební doprovod do vaší prezentace.

1. KROK: Audacity (stažení a instalace)

Hledal jsem dlouho vhodný program pro tento návod a hledání bylo nakonec úspěšné. Našel jsem velmi šikovný program Audacity, který splňoval jedno z mých předsevzetí a to, že je to FREEWARE program (program volně a zdarma stažitelný). Audacity si můžete stáhnout přímo pod tímto článkem nebo např. na webu www.slunecnice.cz či www.stahuj.cz anebo přímo na domovské stránce programu:

http://audacity.sourceforge.net

Další výhodou tohoto programu je, že je kompletně v češtině. Stáhněte si tedy tento program a nainstalujte si jej do vašeho počítače. Po prvním spuštění se vám otevře Audacity viz. obr. 1

 


 
 Obr. 1: Audacity plně v češtině

2. KROK: Otevření zvukového souboru (např. písničky v MP3)

Druhým krokem přejdeme rovnou k otevření písničky, kterou chceme zmenšit pro vaší prezentaci Powerpoint. Klikněte na vrchní nabídku SOUBOR / OTEVŘÍT viz. obr. 2. Vyskočí vám okno PROCHÁZET, ve kterém si najdete vaší písničku nebo zvuk přímo ve vašem počítači.
Obr. 2: Otevřeme si písničku z vašeho počítače...

 


Audacity poté načte vaší písničku (viz. obr. 3) a zobrazí jí přímo uvnitř programu (viz. obr. 4)

 


 
Obr. 3: Import písničky do programu 
Obr. 4: Hudba se nám úspěšně načetla do programu. Pokud máte písničku ve stereo formátu, uvidíte oba zvukové kanály
 

3. KROK: Vzorkování audio formátu

Tento krok má za následek výsledné snížení zvukové kvality písničky, ale pokud chcete vkládat do prezentací malý Wav soubor, je tento krok nevyhnutelný. Zejména když chcete výslednou prezentaci v Powerpointu zasílat emailem své rodině a známým.

Vzorkování najdete v levém dolním rohu programu (viz. obr. 5). Obvykle zde najdete hodnotu 44100 Hz. tuto hodnotu snížíme na 22050 Hz. Samozřejmě můžete si kvalitu písničky snížit více. Můžete jít až na pouhých 8000 Hz, ale mějte na paměti, že čím více snížíte vzorkování, tím horší kvalitu zvuku získáváte. Zároveň platí také úměra, že čím menší vzorkování tím také menší Wave soubor. Pokud tedy chcete, zkuste si vyexportovat více souborů s různou kvalitou a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje. 
Obr. 5:  Vzorkovací pole najdete dole nalevo...

 

4. KROK: Uložení Wav souboru (export a optimalizace zvukového souboru)

V posledním kroku tohoto návodu uložíme naší písničku tak, aby zabírala co nejméně datového prostoru. Po nastavení vzorkování z minulého kroku přejdeme na export písničky viz. obr. 6 - vrchní nabídka SOUBOR / EXPORTOVAT... 

 Obr. 6: Export písničky přes hlavní nabídku programu AudacityPo kliknutí na nabídku EXPORTOVAT... vám vyskočí okno, kde si můžete zvolit výstupní formát, místo uložení apod. My se zaměříme na výstupní formát a vybereme si GSM 6.10 WAV (mobile) viz. obr. 7, který nám písničku vyexportuje optimalizovanou v malé velikosti. Zároveň nám zvuk převede ze sterea na mono, což nám nebude až tolik vadit, protože cílem je mít malou velikost pro emailové prezentace.

 Obr. 7: Export do formátu GSM 6.10 WAV (mobile)

 

Když máme vybrán výstupní formát, dáme uložit. Ihned poté nám vyskočí okno, kde můžeme zadat METADATA zvukového souboru (viz. obr. 8) tzn. např. Zpěvák, skladba, název alba apod. Tento krok můžete přeskočit. V našem případě nebude potřeba zadávat Metadata. Stačí tedy kliknout na OK.

 Obr. 8: Audacity a metadata
 


Po kliknutí na tlačítko Ok nám ještě vyskočí upozornění o tom, že stopy zvuku budou přemixovány do jednoho kanálu MONO viz. obr. 9. Bereme na vědomí, víme o tom a stačí tedy opět potvrdit tlačítkem OK.

 Obr. 9: Hláška o převodu písničky do Mono formátu. Stačí potvrdit tlačítkem OK

 

Poslední okno, které vám vyskočí je už jen výsledný proces exportu optimalizovaného WAV souboru pro naší prezentaci (viz. obr. 10).

 


 
Obr. 10: Poslední okno, kde vidíme průběh exportu do optimalizovaného Wav souboru

ZÁVĚR:

Nyní si stačí jen najít vyexportovaný soubor. V mém případě měla originální písnička MP3 velikost 5,2 MB, délka písničky byla 2:12 sec a kvalita byla 320 KBPS. Pokud bych exportoval do bezztrátového Wav formátu, písnička by měla něco kolem 12 MB. Ovšem my jsme zvolili jiný postup, sice jsme degradovali výsledný zvuk (ale to byl náš záměr... :o) ), no a za tuto daň jsme získali písničku, která má velikost 592 kB. Což je velmi slušný výsledek, který nám pomůže snížit velikost prezentace v powerpointu. Kdybychom chtěli zvuk úplně degradovat na minimum (při vzorkování 8000 Hz) dostaneme soubor o velikosti nějakých 215 kB, ale ta kvalita už je docela nízko... :o)

Snad jsem vám pomohl optimalizovat jeden článek řetězu při tvorbě prezentací v Powerpointu. V dalším chystaném návodu se budeme zabývat tématem, jak udělat prezentaci powerpoint včetně hudby tak, aby se prezentace bez problémů přehrávala s hudbou na počítačích u vaší rodiny a přátel.


Mějte se fajn a užívejte života... ENJOY Dooffy ;o)
 

Formát souboru neurčen

Audacity pro windows - 2.0 rc2

Typ souboru: file | Velikost souboru: 20.802KB | Počet stažení: 2084x

Přehled dalších článků | Autor: Dooffy | Počet přečtení: 24902x


Milníky

V roce 2023 jsem dosáhl na celkovou návštěvnost mého webu přes 3.600.000 návštěvníků. Moooooc vám všem děkuji a vzhůru do čtvrtého milionu... :)
 

Pokud někde na webu najdete nějakou chybičku, nesrovnalost nebo budete mít připomínku, podnět nebo nápad, napište mi.


Díky Dooffy

Přepnout na mobilní verzi

Další informace