FTP - jak na to? Jednoduchý návod včetně obrázků...

31. března 2009

Stává se mi, že se občas setkám s tím, že po mě někdo chce radu: Jak mám nahrát soubory přes FTP? FTP vůbec neznám a nevím co s tím atd. V tomto článku se podíváme "FTPéčku"na zoubek.

Nebudu se zbytečně nořit do nějakých extrémních popisů a detailů FTP. Jednak na to nemám ani tolik znalostí a navíc na internetu najdete podrobných informací docela dost.

Na úvod jen malá definice FTP dle wikipedie:

FTP (anglicky File Transfer Protocol) je v informatice protokol aplikační vrstvy z rodiny TCP/IP. Je určen pro přenos souborů mezi počítači, na kterých mohou běžet rozdílné operační systémy (je platformně nezávislý). Definován je v RFC 959 a rozšířen byl v RFC 2228. Jeho podpora je součástí webových prohlížečů nebo specializovaných programů.

Více informací z wikipedie najdete ZDE NA TOMTO ODKAZU.

Pojďme tedy přímo k věci. Někdo vám řekl, že vám pošle FTP přístupy (adresa serveru, heslo, jméno) a můžete si něco z daného serveru (počítače) stáhnout nebo naopak si na daný vzdálený počítač nahrát svoje soubory.

1. krok - Stažení programu...

Musíme si někde opatřit nějaký program, který tento přenos umí. Je jich celá řada (např. Total Commander, Servant Salamander apod.). Já vezmu ten první, který je dostupný v češtině a lze si jej stáhnout bez problému z internetu zdarma (s mírným omezením - při spuštění free verze musíte zmáčknout jedno ze tří tlačítek - což není zase tak velký problém).

 

 

Obr. 1: Program Total Commander v celé své kráse...


Stáhnout si je můžete na těchto odkazech:

STAHUJ.CZ - Total Commander
SLUNECNICE.CZ - Total Commander

V případě nefunkčnosti odkazů, stačí navštívit dané webovky (www.stahuj.cz nebo www.slunecnice.cz) a do vyhledávání zadat název programu v našem případě Total Commander. Jinak ještě existuje pan GOOGLE (www.google.cz), kde stačí zadat frázi: Stáhnout Total Commander a vyjedou vám aktuální odkazy na stažení tohoto programu.

2. krok - Kam zadat přihlašovací údaje

Po nainstalování programu můžeme přejít k procesu zadání přihlašovacích údajů (údaje vám zašle např. firma co u ní máte webové stránky, váš známý nebo je najdete na internetu atd.)

Nyní máte dvě možnosti jak se dostat na zadání přihlašovacích údajů:

a) rychlá navigace v horní liště - 2 ikony - Připojit se nebo Nové připojení. My použijeme první ikonu FTP - Připojit se...

 

 

Obr. č 2: Připojit se dá přes ikony nahoře v liště...


b) přes vrchní nabídku: Síť / FTP - Připojit se...

 

 

Obr. 3: Klineme na vrchní nabídku a vyjede nám tato nabídka. Klikněte na FTP - připojit se... (modře zbarvený řádek)


 
c) nebo přes klávesovou zkratku Ctrl+F

3. krok - Zadání přihlašovacích údajů...

Po kliknutí na ikonu "FTP - připojit se" nám vyjede další okno. V této nabídce máte přehled všech připojení pomocí FTP, které jste již v Total Commanderu zadali. Okno vypadá následovně:
 

 

Obr. 4: Přehled FTP přístupů, které máte k dispozici...

 


Na obrázku č. 4 vidíme, že mám v počítači 2 připojení. První s názvem 123 a druhé s názvem Dooffy. U vás (pokud to děláte poprvé) budete mít prázdný list. Takže nás bude zajímat tlačítko "Nové připojení...".


Po kliknutí na toto tlačítko vám vyjede další okno, kde už budeme zadávat přihlašovací údaje, které jsou nutné pro spojení se vzdáleným počítačem.

 


 
Obr. č 5: Zde již zadáváme přihlašovací údaje - jméno, heslo, hostitel (adresa serveru) atd.Zde vám uvádím pro příklad údaje FTP, které budeme potřebovat (údaje jsou smyšlené ;o) ):

RELACE (název serveru - vzdáleného počítače): např. Dooffy
SERVER (hostitel): dooffy.com
LOGIN (uživ. jméno): admin
PASS (heslo): 123456789


ad. RELACE:
U obr. č.5 vidíme, že začínáme RELACÍ což je jen název připojení. Když budete mít připojení k FTP více, tak aby jste se v tom vyznali. U obr. č 4. vidíme dvě relace (dva názvy) 123 a Dooffy. Název "relace" je tedy na vás a je jedno jak si dané připojení pojmenujete.

ad. SERVER:
adresa vzdáleného počítače (serveru). Tento údaj je vám zaslán nebo sdělen...

ad. LOGIN:
je již daný a opět by jste jej měli dostat nebo vám měl být sdělen

ad. PASS:
heslo, které je vám přiděleno. Opět součástí údajů, které vám druhá strana zašle např. emailem nebo vyvěsí na stránkách apod.

 

Po zadání a vyplnění těchto čtyřech údajů můžete odkliknout tlačítko OK (nebudu popisovat další finesy a nastavení, to je jinou kapitolu více fundovaných lidiček... :D ). Máme vyplněny údaje a dané připojení se nám obejví v seznamu FTP připojení viz. obr. 6 (v mém případě Nové FTP)...

 


 
Obr. č 6: Nové FTP připojení je vyvořeno a nyní se jen připojit... ;o)Nyní by jste měli mít vytovořené nové FTP připojení. Pokud jsme vložili dobře přihlašovací údaje, měli by jste se spojit se vzdáleným serverem. Zmáčkneme tedy tlačítko PŘIPOJIT. Total Commander se nyní zkusí připojit ke vzdálenému počítači (serveru). Pokud používáte Firewall je třeba tuto operaci povolit, jinak se může stát že vás firewall nepustí a spojení selže.

4. krok - Spojení se serverem a přenos dat

Po vytvoření FTP připojení jsme klikli na Přihlásit viz. text výše a spojení se uskutečnilo a v mém případě mám nalevo okno, kde je vzdálený počítač (server) a napravo mám složky v mém počítači.

 

 

Obr. č 7: Jsme spojeni a nyní můžeme procházet jednotlivé složky na vzdáleném počítači (serveru)Nyní můžete procházet adresáře na serveru a podle přiřazených práv (co vám majitel serveru povolil) můžete dané složky a soubory mazat, kopírovat atd.
My si na závěr celého návodu "Jak jednoduše na FTP" ještě ukážeme např. zkopírovaní souboru na FTP. Začneme tedy tím, že vlevo v okně mého počítače si najdu soubor, který bych rád překopíroval na server. Vezměme tedy hned první soubor s názvem DSC_3736.JPG s velikostí něco málo přes 2 MB. Nalevo v okně serveru si najdeme složku, do které budeme soubor nahrávat. Poté klikneme na soubor DSC_3736.JPG a na klávesnici zmáčkneme tlačítko F5 nebo v Total Commanderu úplně dole máte rychlá tlačítka (F3 Zobrazit, F4 Upravit, F5 Kopírovat... ).

 


 
Obr. č 8: Kopírujeme soubor na server...
 


Vyskočí vám okno, jestli chcete daný soubor zkopírovat. Ano, chceme zkopírovat soubor a potvrdíme tlačítkem OK. Poté se začne kopírovat námi vybraný soubor na server (vzdálený počítač) viz. obr. č 9

 


 
Obr. č 9: Právě probíhá přenos souboru. Na obr. vidíme kolik bylo přeneseno,
přenosovou rychlost či odhadovaný čas do konce přenosu...Vyčkejte na dokončení přenosu souboru z vašeho počítače. Pak už se daný soubor nachází na vzdáleném počítači (serveru) a může s nimi nakládat buď majitel serveru nebo ostatní uživatelé, kteří mají přístupy k těmto souborům. Přenos může být také opačný, že si například ze serveru zkopírujete do svého počítače soubory, které na něm jsou. Dávejte ovšem dobrý pozor, co stahujte a hlavně odkud. Může se také lehce stát, že z neověřených "FTPéček" si dotáhnete domů nějaký ten vir či trojského koně. Dávejte tedy pozor od koho dané soubory stahujete.

5. krok: Závěr...

To by snad bylo vše. Omlouvám se všem odborníkům na tyto technologie, pokud jsem něco nazval jiným jménem nebo za případné nepřesnosti. Snažil jsem se o co nejbližší přiblížení problematiky jednoduchého přenosu FTP pro běžné uživatele. Pokud jsem někomu pomohl, budu rád... ;o) Pokud by nebylo něco jasné, zkuste diskuzi pod článkem nebo zkuste pana GOOGLA ;o)

Mějte se fajn. Dooffy

 

Přehled dalších článků | Autor: Dooffy | Počet přečtení: 47458x


Milníky

V roce 2023 jsem dosáhl na celkovou návštěvnost mého webu přes 3.600.000 návštěvníků. Moooooc vám všem děkuji a vzhůru do čtvrtého milionu... :)
 

Pokud někde na webu najdete nějakou chybičku, nesrovnalost nebo budete mít připomínku, podnět nebo nápad, napište mi.


Díky Dooffy

Přepnout na mobilní verzi

Další informace