FOTOGRAFIE: Nový Nikon D7000 - nástupce výborné zrcadlovky D90 (info, specifikace, fotky, video, recenze, odkazy)

15. září 2010

Úderem dnešního dne uveřejnil NIKON po celém světě svůj nový tahák - digitální zrcadlovku NIKON D7000. D7000-tisícovka je přímým nástupcem oblíbené zrcadlovky D90 a právem vzbuzuje velký zájem.

V tomto článku vám přináším jeho velmi zajímavé technické specifikace, fotografie nového modelu, videa a další cenné informace. Než přejdu k těmto detailům, přidám jednu novinku z centrály NIKONU ČR. Vzhledem k tomu, že mě zajímala cena, zavolal jsem na centrálu NIKONU ČR, kde mi operátor sdělil, že cena pro český a slovenský trh ještě není stanovena a na pulty obchodů se NIKON D7000 s největší pravděpodobností objeví až koncem října 2010. Dobrá zpráva je, že si zájemci o tuto zrcadlovku mohou nový stroj naježit pod kmen, tou špatnou je, že si ještě měsíc a půl musíme počkat. Třeba na Megapixelu je stanoven předběžné datum prodeje na 19.11.2010 viz.: http://www.megapixel.cz/nikon-d7000

Co se týče zahraničí, tak na internetu se již cena objevila a to: $1,199.95 dollarů za tělo zrcadlovky (což je necelých 23 tisíc Kč) a v oblíbeném setu s objektivem 18-105mm f/3.5-5.6 AF-S DX VR ED Nikkor Lens vyjde na $1499 dolarů (necelých 29 tisíc Kč). Obávám se, že cena u nás bude ještě vyšší vzhledem k našemu malému trhu (rád bych se mýlil).Pojďme se tedy podívat, co říká o D7000 oficiální zastoupení NIKONU u nás:


Fotoaparát D7000 kombinující špičkové nejmodernější technologie v těle překvapivě malých rozměrů znamená novou éru všestranných tvůrčích fotografických nástrojů. Přístroj je dostatečně odolný, aby bylo možné jej vzít na jakékoli místo, a dostatečně výkonný pro zvládnutí libovolných fotografických situací. Nabídka pokročilých funkcí fotoaparátu uspokojí každého fotografa, který chce rozšiřovat své fotografické dovednosti. Je-li fotografie vaším zaujetím, toto je digitální jednooká zrcadlovka splňující vaše potřeby.

Obrazový snímač CMOS formátu DX s 16,2 milionu pixelů pro živé snímky s výraznými barvami, nízkou úrovní šumu a jemnou tonální gradací.

Vysoká citlivost k působení světla (ISO 100-6400) s možností manuálního rozšíření až na hodnotu ISO 25 600 s využitím nastavení Hi2. Umožňuje používat krátké časy závěrky a získávat snímky s vysokou úrovní detailů a minimálním šumem při fotografování rychle se pohybujících objektů a při fotografování za nízké hladiny osvětlení. K dispozici je rovněž automatická regulace citlivosti ISO.

Obvod pro zpracování obrazu EXPEED 2: optimalizace veškerých funkcí fotoaparátu pro dosažení vynikající výkonnosti a maximální kvality obrazu při nižší spotřebě energie.

Odolná konstrukce: s pevným a přitom lehkým horním a zadním krytem z hořčíkové slitiny a těsněními spár chránícími fotoaparát před vnikáním prachu a vlhkosti.

Hledáček zobrazující 100 % obrazového pole a zvětšující 0,94× pro přesné určení výřezu snímků.

Odolná závěrkatestovaná na 150 000 pracovních cyklů. Záruka přesného časování a výjimečné spolehlivosti až do nejkratšího času 1/8000 s; synchronizační čas pro práci s bleskem 1/250 s.

Dva sloty pro paměťové karty SD: vyšší všestrannost při fotografování. Druhý slot lze použít po zaplnění prvního, nebo lze na jeden slot ukládat statické snímky a na druhý videosekvence. SDXC kompatibilní.

39bodový autofokus poskytující řezavě ostré snímky a využívající uprostřed obrazového pole devět křížových snímačů. Nabízí přesné a rychlé automatické zaostřování ve stěžejních částech obrazového pole. Čtyři režimy činnosti zaostřovacích polí včetně režimu 3D sledování objektu poskytující ostré výsledky bez ohledu na to, jestli se fotografovaný objekt nachází mimo střed obrazu a/nebo se rychle či zcela nepředvídatelně pohybuje.

2016pixelový RGB snímač pro vysoce přesné měření expozice a činnost systému detekce scény optimalizující expozici, automatické zaostřování a vyvážení bílé barvy bezprostředně před spuštěním závěrky pro získání ostrých snímků.

Sériové snímání frekvencí 6 obr./s: zachycení rychlých akcí frekvencí 6 obr./s.

Rychlá reakce: prakticky okamžité spuštění a zpoždění závěrky cca 0,052 s.

D-Movie – videoklipy v rozlišení Full HD (1920 × 1080): Okamžitý záznam překrásných videosekvencí ve vysokém rozlišení (HD) po stisknutí určeného tlačítka. Zaostřovací režim AF-F udržující zaostřené veškeré objekty během snímání a podpora použití externího mikrofonu pro záznam kvalitního stereofonního zvuku. Jednoduché editační funkce umožňující úpravy snímků ve fotoaparátu.

Rozměrný 7,5 cm (3“) LCD monitor s 920 000 pixely, vysokým rozlišením a tvrzeným krycím sklem pro snadnou kontrolu základních informací o fotoaparátu a potěšení při prohlížení a úpravách uložených snímků a videosekvencí.


NIKON D7000 PROMO VIDEO:

Zde máte pro tuto žhavou novinku i natočené promo video fotografem Chasem Jarvisem, který natáčel promo video i u jeho předchodce Nikona D90. Video naleznete na světovém video uložišti Youtube.com v plném Full HD rozlišení. Chase natáčel svůj krátký promo film D7000 za špatných světelných podmínek, aby prezentoval skvělé možnosti nového produktu ze stáje Nikon.

Druhým videem je road movie od stejného autora, tentokráte za lepších světelných podmínek.

Třetí video je v českém jazyce od redaktorů z DIGIARÉNY.

Čtvrté video: oficiální představení D7000 (opět promo)
 

Nikon D7000 "Benevolent Mischief" by Chase Jarvis
 

Nikon D7000: Camera Road Test With Chase Jarvis
 

České video ze serveru digiarena.cz - představení D7000: 

Nikon D7000 - Promotional Video
 
 

FOTOGRAFIE TĚLA NIKONU D7000:

 Nikon D7000 - Pohled zepředu
Nikon D7000: Pohled z levého boku
Nikon D7000: Vrchní pohled
Nikon D7000: Pohled na zadní stranu fotoaparátu se zapnutým displayem

NIKON D7000: Technické specifikaceTyp   Digitální jednooká zrcadlovka
Upevnění objektivu
      Bajonet Nikon F (s AF propojením a AF kontakty)
Efektivní obrazový úhel   Ekvivalent objektivu s cca 1,5násobkem ohniskové vzdálenosti na kinofilmovém fotoaparátu (formát Nikon DX)
Počet efektivních pixelů   16,2 milionů
Obrazový snímač   Obrazový snímač CMOS; 3,6 × 15,6 mm; celkový počet pixelů: 16,9 milionů
Systém redukce prachu   Čištění obrazového snímače, referenční data pro funkci odstranění prachu ze snímku (vyžaduje volitelný software Capture NX 2)
Velikost obrazu (v pixelech)   4928 × 3264 [L]; 3696 × 2448 [M]; 2464 × 1632 [S]
Formát souborů   NEF (RAW): 12 nebo 14 bitů, bezztrátově komprimované nebo komprimované. JPEG: Standardní algoritmus JPEG s volitelnou kompresí Jemný (cca 1:4), Normální (cca 1:8) a Základní (cca 1:16) a možností preference jednotné velikosti souboru (Priorita velikosti) nebo optimální kvality (Optimální kvalita). NEF (RAW) + JPEG: Záznam snímku současně ve formátech NEF (RAW) a JPEG
Systém Picture Control   Vestavěné základní předvolby Standardní, Neutrální, Živé, Monochromatické, Portrét a Krajina s možností modifikace parametrů; možnost uložení uživatelských předvoleb
Paměťová média   Paměťové karty SD (Secure Digital), SDHC a SDXC
Dva sloty pro paměťové karty   Slot 2 lze použít jako záložní nebo doplňkový slot, resp. lze oba sloty použít k oddělenému ukládání snímků ve formátech NEF (RAW) a JPEG; snímky lze kopírovat mezi paměťovými kartami v obou slotech
Systém souborů   DCF (Design Rule for Camera File System) 2.0, DPOF (Digital Print Order Format), Exif 2.3 (Exchangeable Image File Format for Digital Still Cameras), PictBridge
Hledáček   Pevně vestavěný pentagonální hranol
Obrazové pole   Cca 100 % obrazu horizontálně a 100 % vertikálně
Zvětšení   Cca 0,94× (objektiv 50 mm f/1,4 zaostřený na nekonečno, –1 m-1)
Předsunutí výstupní pupily okuláru   19,5 mm (–1 m-1)
Dioptrická korekce   –3 až +1 m-1
Zaostřovací matnice   Čistá matnice typu B BriteView Clear Matte Mark II s indikací zaostřovacích polí a možností zobrazení pomocné mřížky
Zrcadlo   Automaticky vratné
Kontrola hloubky ostrosti   Při stisknutí tlačítka kontroly hloubky ostrosti se objektiv zacloní na hodnotu clony předvolenou uživatelem (režimy A a M) nebo nastavenou fotoaparátem (ostatní režimy)
Clona objektivu   Elektronicky řízená automatická irisová clona
Kompatibilní objektivy   DX NIKKOR: Podpora všech funkcí. AF NIKKOR typu G a D: Podpora všech funkcí (objektivy PC Micro-NIKKOR nepodporují některé funkce); objektivy IX NIKKOR nelze použít. Ostatní objektivy AF NIKKOR: Podpora všech funkcí kromě měření expozice 3D Color Matrix II; objektivy pro F3 AF nelze použít. AI-P NIKKOR: Podpora všech funkcí kromě měření expozice 3D Color Matrix II. Objektivy bez CPU: Lze použít v expozičních režimech A a M; měření expozice Color Matrix a indikace hodnoty clony jsou k dispozici po zadání dat použitého objektivu (pouze objektivy AI); elektronický dálkoměr pracuje při světelnosti f/5,6 nebo vyšší
Závěrka   Elektronicky řízená štěrbinová závěrka s vertikálním chodem
Časy závěrky   1/8000 s až 30 s v krocích po 1/3 nebo 1/2 EV; bulb (B), time (T) (vyžaduje volitelné bezdrátové dálkové ovládání ML-L3), X250
Synchronizační čas pro blesk   X = 1/250 s; možnost synchronizace při časech závěrky 1/320 s a delších (při použití časů závěrky v rozmezí 1/320 s až 1/250 s klesá dosah blesku)
Snímací režimy   S (jednotlivé snímky), CL (pomalé sériové snímání), CH (rychlé sériové snímání), Q (tichá expozice), @ (samospoušť), @ (dálkové ovládání), MUP (předsklopení zrcadla)
Snímací frekvence   1 až 5 obr./s (CL) nebo 6 obr./s (CH) (podle standardů CIPA)
Samospoušť   2 s, 5 s, 10 s, 20 s; 1 – 9 expozic v intervalech 0,5 , 1, 2 nebo 3 s
Režimy dálkového ovládání   Dálkové ovládání se zpožděním, dálkové ovládání s rychlou reakcí, dálkové předsklopení zrcadla
Měření expozice   TTL měření expozice pomocí 2016pixelového RGB snímače
Režimy měření expozice   Matrix: 3D Color Matrix II (objektivy typu G a D), Color Matrix II (ostatní objektivy s CPU) a Color Matrix (objektivy bez CPU po zadání dat objektivu uživatelem). Integrální měření se zdůrazněným středem: 75 % citlivosti měření je soustředěno do kruhové plošky o průměru 8 mm uprostřed obrazu; průměr kruhové plošky lze volitelně změnit na 6, 10 nebo 13 mm; možnost integrálního měření celého obrazového pole (při použití objektivů bez CPU je velikost centrální kruhové plošky fixována na hodnotě 8 mm). Bodové měření: Měření je orientováno do kruhové plošky o průměru 3,5 mm (cca 2,5 % obrazu) v místě vybraného zaostřovacího pole (při použití objektivu bez CPU – v místě centrálního zaostřovacího pole)
Rozsah měření expozice   Měření Matrix a integrální měření se zdůrazněným středem: 0 až 20 EV. Bodové měření: EV 2 až EV 20 (ISO 100; objektiv f/1,4 , 20 °C)
Propojení expozimetru   Kombinované CPU a AI
Expoziční režimy   Plně automatické režimy (Auto, Auto [vypnutý blesk]), Motivové programy (Portrét, Krajina, Děti, Sporty, Makro, Noční portrét, Noční krajina, Párty/interiér, Pláž/sníh, Západ slunce, Úsvit/soumrak, Portrét zvířat, Světlo svíčky, Květy, Podzimní barvy, Jídlo, Silueta, High-key a Low-key), Programová automatika s flexibilním programem (P), Clonová automatika (S), Časová automatika (A), Manuální expoziční režim (M), U1 (uživatelské nastavení 1), U2 (uživatelské nastavení 2)
Korekce expozice   –5 až +5 EV v krocích po 1/3 nebo 1/2 EV
Expoziční bracketing   2 až 3 snímky v krocích po 1/3, 1/2, 2/3 nebo 1 EV
Expoziční paměť   Naměřené expoziční parametry lze zablokovat tlačítkem AE-L/AF-L
Citlivost   ISO 100 až 6400 v krocích po 1/3 nebo 1/2 EV; lze nastavit rovněž na cca 0,3 , 0,5 , 0,7 ,1 nebo 2 (ekvivalent ISO 25 600) EV nad ISO 6400; možnost automatické regulace citlivosti (doporučený expoziční index)
Funkce Active D-Lighting   Automaticky, Velmi vysoký, Vysoký, Normální, Nízký a Vypnuto
Bracketing ADL   2 snímky exponované s využitím předvoleného nastavení funkce ADL pro jeden snímek, nebo 3 snímky s využitím předvolených hodnot pro všechny snímky
Autofokus   AF modul Nikon Multi-CAM 4800DX s TTL fázovou detekcí, možností jemného doladění zaostření, 39 zaostřovacími poli (včetně 9 křížových snímačů) a pomocným světlem AF (pracovní rozsah cca 0,5 až 3 m)
Pracovní rozsah   –1 až +19 EV (ISO 100, 20 °C)
Zaostřovací režimy   Automatické zaostřování (AF): Jednorázové zaostření (AF-S); kontinuální zaostřování (AF-C); automatická volba režimu AF-S/AF-C (AF-A); automatická aktivace prediktivního sledování objektu v závislosti na stavu fotografovaného objektu. Manuální zaostřování (M): Lze použít elektronický dálkoměr
Zaostřovací pole   Lze volit z 39 nebo 11 zaostřovacích polí
Režimy činnosti zaostřovacích polí   Jednotlivá zaostřovací pole, dynamická volba zaostřovacích polí (9-, 21- nebo 39 polí), 3D sledování objektu, automatická volba zaostřovacích polí
Blokování zaostření   Zaostřenou vzdálenost lze zablokovat namáčknutím tlačítka spouště do poloviny (Jednorázové zaostření) nebo stisknutím tlačítka AE-L/AF-L
Vestavěný blesk   Automatická aktivace blesku s automatickým vyklopením do pracovní polohy. Manuální vyklopení do pracovní polohy pomocí tlačítka
Směrné číslo   Cca 12, 12 v manuálním zábleskovém režimu (m, ISO 100, 20 °C)
Řízení záblesku   TTL: i-TTL vyvažovaný doplňkový záblesk a standardní i-TTL záblesk pro digitální jednooké zrcadlovky pomocí 2016pixelového RGB snímače v kombinaci s vestavěným bleskem a blesky SB-900, SB-800, SB-700, SB-600 a SB-400 (i-TTL vyvažovaný doplňkový záblesk je k dispozici v kombinaci s měřením Matrix a integrálním měřením se zdůrazněným středem). Auto aperture (AA): K dispozici s blesky SB-900/800 a objektivy s CPU. Automatický zábleskový režim (A): Podpora blesků SB-900, SB-800, SB-28, SB-27 a SB-22S. Manuální zábleskový režim s prioritou vzdálenosti (GN): K dispozici u blesků SB-900, SB-800 a SB-700
Korekce zábleskové expozice   –3 až +1 EV v krocích po 1/3 nebo 1/2 EV
Zábleskový bracketing   2 až 3 snímky v krocích 1/3, 1/2, 2/3 nebo 1 EV
Indikace připravenosti k záblesku   Svítí po plném nabití vestavěného blesku a blesků SB-900, SB-800, SB-700, SB-600, SB-400, SB-80DX, SB-28DX a SB-50DX; bliká 3 s po expozici snímku s vyzářením záblesku na plný výkon
Sáňky pro upevnění příslušenství   Standardní sáňky ISO 518 se středovým kontaktem, datovými kontakty a bezpečnostním systémem Safety Lock
Systém kreativního osvětlení Nikon (CLS)   Podpora pokrokového bezdrátového osvětlení v kombinaci s vestavěným bleskem, bleskem SB-900, SB-800, SB-700 a řídicí jednotkou SU-800 jako hlavním bleskem (Master) a blesky SB-900, SB-800, SB-700, SB-600 a SB-R200 jako dálkově ovládanými blesky (Remote); automatická vysoce rychlá FP synchronizace a modelovací osvětlení se všemi blesky systému CLS kromě blesku SB-400; podpora přenosu hodnoty barevné teploty záblesku do těla fotoaparátu a podpora blokování zábleskové expozice (FV lock) u všech blesků systému CLS
Synchronizační kontakt   Adaptér AS-15 se standardním synchronizačním konektorem PC pro připojení blesků kabelem (dostupný samostatně)
Vyvážení bílé barvy   Automaticky (2 typy), Žárovkové světlo, Zářivkové světlo (7 typů), Přímé sluneční světlo, Blesk, Zataženo, Stín, Manuální nastavení (možnost uložení až 5 hodnot), Volba barevné teploty (2500 K až 10 000 K); možnost jemného vyvážení bílé barvy u všech dostupných předvoleb; bracketing vyvážení bílé barvy: 2 až 3 snímky v krocích po 1, 2 nebo 3
Živý náhled – zaostřovací režimy   Automatické zaostřování (AF): Jednorázové zaostření (AF-S); nepřetržité zaostřování (AF-F). Manuální zaostřování (M)
Režimy činnosti zaostřovacích polí   Zaostřování s detekcí tváří, Velkoplošná zaostřovací pole, Standardní zaostřovací pole, Sledování objektu
Autofokus   Autofokus s detekcí kontrastu v libovolném místě obrazového pole (při použití režimu Autofokus s detekcí tváří nebo Sledování objektu volí fotoaparát místo zaostření automaticky)
Měření expozice v režimu videosekvencí   TTL měření expozice pomocí obrazového snímače
Režimy měření expozice   Matrix
Velikost obrazu (v pixelech) a snímací frekvence   [NTSC] 1920 × 1080 (24p); 24 (23,976) obr./s. 1280 × 720 (30p); 30 (29,97) obr./s. 1280 × 720 (24p); 24 (23,976) obr./s. 640 × 424 (30p); 30 (29,97) obr./s. [PAL] 1920 × 1080 (24p); 24 (23,976) obr./s. 1280 × 720 (25p); 25 obr./s. 1280 × 720 (24p); 24 (23,976) obr./s. 640 × 424 (25p); 25 obr./s
Maximální délka   Cca 20 minut
Formát souborů   MOV
Komprese videa   H.264/MPEG-4 Advanced Video Coding
Komprese zvuku   Lineární PCM
Zařízení pro záznam zvuku   Vestavěný monofonní nebo stereofonní mikrofon; nastavitelná citlivost
Zobrazení na monitoru   Jednotlivé snímky a stránky náhledů (4, 9 nebo 72 snímků, režim kalendáře), zvětšení výřezu snímku, přehrávání videosekvencí, prezentace, indikace nejvyšších jasů, zobrazení histogramu, automatické otáčení snímků a textové komentáře ke snímkům (v délce max. 36 znaků)
Rozhraní USB   Hi-Speed USB
Videovýstup   Volitelně NTSC a PAL; snímky lze zobrazovat na externím zařízení při zapnutém monitoru fotoaparátu
HDMI výstup   Minikonektor HDMI typu C; po zapojení kabelu HDMI se vypne monitor fotoaparátu
Konektor pro příslušenství   Kabelová spoušť MC-DC2 (dostupná samostatně), zařízení GPS GP-1 (dostupné samostatně)
Zvukový vstup   Stereofonní konektor mini jack (průměr 3,5 mm)
Podporované jazyky   Arabština, čínština (zjednodušená a tradiční), čeština, dánština, holandština, angličtina, finština, francouzština, němčina, indonézština, italština, japonština, korejština, norština, polština, portugalština, ruština, španělština, švédština, thajština, turečtina
Baterie   Jedna dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL15
Battery pack   Volitelný multifunkční Battery Pack MB-D11 napájený jednou dobíjecí lithium-iontovou baterií EN-EL15, resp. šesti alkalickými (R6), Ni-MH nebo lithiovými tužkovými bateriemi AA
Síťový zdroj   Síťový zdroj EH-5a, vyžaduje volitelný konektor pro připojení síťového zdroje EP-5B
Stativový závit   6,3 mm (1/4“) (ISO 1222)
Rozměry (Š × V × H)   Cca 132 × 105 × 77 mm
Hmotnost   Cca 690 g (pouze tělo fotoaparátu); cca 780 g s baterií a paměťovou kartou, ale bez krytky těla
Provozní podmínky   Teplota: 0–40 °C; Relativní vlhkost: pod 85 % (bez kondenzace)
 

ZAJÍMAVÉ ODKAZY:

•  www.nikon.cz (z tohoto webu použity technické specifikace, obecné informace - najdete zde další užitečné informace)
•  www.nikon.com (centrální web Nikonu)
•  http://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/digitalcamera/slr/d7000/ (vše o Nikonu D7000)
•  http://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/digitalcamera/slr/d7000/sample.htm (zde najdete ukázkové fotografie)
•  http://www.dpreview.com/previews/nikond7000/ (představení Nikonu D7000 na dpreview.com)
•  http://blog.chasejarvis.com/blog/nikon-d7000-preview-images/ (další ukázkové fotky od fotografa Chase Jarvise)


DALŠÍ FOTOGRAFIE NIKONU D7000 (pod článkem):

Přehled dalších článků | Autor: Dooffy | Počet přečtení: 20038x


Milníky

V roce 2023 jsem dosáhl na celkovou návštěvnost mého webu přes 3.600.000 návštěvníků. Moooooc vám všem děkuji a vzhůru do čtvrtého milionu... :)
 

Pokud někde na webu najdete nějakou chybičku, nesrovnalost nebo budete mít připomínku, podnět nebo nápad, napište mi.


Díky Dooffy

Přepnout na mobilní verzi

Další informace