DROBNÁ RADA: Jak napsat velké Ů s kroužkem (6 různých způsobů)

12. ledna 2020

Nedávno jsem se dostal do komické situace, kdy se ve skupině několika lidí dostala do éteru otázka jak na klávesnici napsat velké kroužkované Ů. Na první pohled triviální věc, ke které vede jednoduchá cesta, ale i jiné o něco trnitější.

Celá situace se odehrávala nad dokumentem Word, takže jsme nakonec zvolili trochu složitější cestu přes nabídku vložení symbolu do dokumentu přímo v MS Office Word. Situace dopadlo nakonec dobře, ale prvotní řeči a rady jak napsat na klávesnici velké kroužkované Ů byly docela úsměvné a nemusím zmiňovat, že jsme na to hned nepřišli (kombinaci kláves za použití malého krátkého písmena u). Situace byla vyřešena, znak vložen do dokumentu, ale červík poznání hlodal dále :D

A právě proto jsem si řekl, že toto téma hodím do článku jako drobnou radu pro čtenáře. Některé možnosti jsou velmi dobrým rébusem, který můžete aplikovat na své kamarády či rodinu a vyzkoušet jejich počítačové znalosti... :o)

 

Jak napsat kroužkované velké Ů?

Není to nic složitého a k výsledku vede několik cest. My si popíšeme celkem 6 různých způsobů...

 

1. Jednoduchý způsob pomocí CAPS LOCKu.

Stačí zapnout klávesu CAPS LOCK a zmáčknout malé kroužkované ů na vaší klávesnici (obvykle vedle písmena L).
 

2. Pomocí numerické klávesnice a kódu

Držte levé tlačítko ALT a zadejte na numerické klávesnici kód 0217 nebo ALT 222 (díky za tip Ludmily z komentáře pod článkem).

 

3. Netradičně pomocí klávesy ALT

Jeden z drobných chytáků. Držte klávesu PRAVÝ ALT a k tomu zmáčkněte písmeno ř (nad písmeny R a T). Pusťte obě klávesy a hned zmáčkněte SHIFT, držte a nyní zmáčkněte klávesu s písmenem U. Mělo by vám na monitoru vyskočit krásné velké kulaté kroužkované Ů... :o)
 

4. Pomocí několika kláves

Tímto způsobem psaní velkého kroužkovaného Ů můžete otestovat své kamarády a rodinu. Takže pojďme na to: Zmáčkněte a držte klávesu SHIFT, za stálého držení klávesy SHIFT zmáčkneme tlačítko nalevo od jedničky (klávesa jenž má na sobě symboly ` ~ ; °). Nyní pustíme klávesu "s vlnkou", stále držíme SHIFT a nyní zmáčkněte klávesu s písmenem u. Pustíme SHIFT. Měli by jste mít před sebou velké kroužkované Ů... ;o) 
 

5. Vložení symbolu ve Wordu

Tento způsob vyžaduje mít program Microsoft Office Word. V horní liště si zvolte záložku Vložení (u starších verzí MS Office si v menu dejte VLOŽIT). Objeví se vám nabídka a na jejím konci je velký znak Omegy a pod ním je text SYMBOL. Když na toto tlačítko kliknete, zvolte si nabídku DALŠÍ SYMBOLY. Vyskočí vám okno s obrovským množstvím různých speciálních symbolů, znaků a písmen. Pečlivě si projděte nabídku znaků a mezi nimi najdete vytoužené velké kroužkované Ů. Označte myškou a zmáčkněte tlačítko VLOŽIT. Kroužkované Ů se vám vloží do dokumentu.
 

6. Zkopírovat přímo z tohoto článku

Další možností, jak vydolovat z počítače velké kroužkované Ů je způsob kopírování přes schránku přímo z tohoto článku. Takže si označte toto velké kroužkované

 

Ů


a pomocí kláves CRTL + C (držíme klávesu CTRL a zmáčkneme klávesu C). Otevřete si váš dokument a vložte pomocí kláves CTRL + V. Hotovo.


Člověk si řekne, taková prkotina napsat velké kroužkované Ů, ale jak sami vidíte, těch cestiček ke kýženému výsledku je opravdu celá řada. No není ten počítačový svět báječný? :o)


ENJOY Dooffy


PS. Pokud znáte ještě nějakou další cestu k velkému kroužkovanému Ů, hoďte to do diskuze pod článek... ;o)

 

Přehled dalších článků | Autor: Dooffy | Počet přečtení: 46636x


Milníky

V roce 2023 jsem dosáhl na celkovou návštěvnost mého webu přes 3.600.000 návštěvníků. Moooooc vám všem děkuji a vzhůru do čtvrtého milionu... :)
 

Pokud někde na webu najdete nějakou chybičku, nesrovnalost nebo budete mít připomínku, podnět nebo nápad, napište mi.


Díky Dooffy

Přepnout na mobilní verzi

Další informace